Jak wybrać paszę dla koni?

Żywienie koni ze względu na ich specyficzną budowę układu pokarmowego powinno być dobrze przemyślane i odpowiednio dopasowane do potrzeb poszczególnych osobników. Wbrew pozorom powiedzenie „końskie zdrowie” nie jest do końca trafione, ponieważ zwierzęta te są dość delikatne. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych typów pasz dla koni. Podczas doboru odpowiedniego produktu, warto jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów. Jak wybrać paszę dla koni? Podpowiadamy.

Jak dopasować paszę do kondycji konia?

Pierwszym elementem, który może nam pomóc w doborze odpowiedniej paszy dla konia, jest waga tego zwierzęcia. Czynnik ten w dużej mierze odpowiada również za kondycję konia. Warto zastosować dziewięciopunktową skalę kondycji, która będzie mówiła nam o tym, czy zwierzę powinno przytyć lub schudnąć i na tej podstawie dopasować kaloryczność paszy do jego potrzeb. W tej skali 1 oznacza krańcowe wychudzenie, 5 optymalną wagę, a 9 dużą otyłość.

Jak dobrać kaloryczność paszy do potrzeb konia?

Kaloryczność paszy powinna być dopasowana do indywidualnego zapotrzebowania na energię bytową danego osobnika. Na czynnik ten składają się elementy takie jak: jego masa ciała, temperament, wiek, płeć czy temperatura otoczenia. Pasza dla koni, które przebywają wyłącznie w stajni i mają minimalną aktywność, powinna mieć przynajmniej 63,6 MJ. Z kolei dorosłe osobniki o zrównoważonym temperamencie będą potrzebowały paszy o mocy 69,9 MJ. Młode lub nerwowe konie zaś muszą być karmione paszą o wartości 76,1 MJ. Pamiętajmy też, że zapotrzebowanie na energię po intensywnym treningu wzrasta o około 10-20%.

Jaki rodzaj paszy dla konia wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów pasz dla koni. Żywienie tych zwierząt powinno być oparte o pasze objętościowe i treściwe. Wśród tych pierwszych wymienia się między innymi pożywienie soczyste, takie jak zielonki, kieszonki czy wysłodki, a także suche, czyli plewy, siano i słomę. Pasze treściwe zaś zawierają ziarna zbóż, rośliny motylkowate czy wysłodki.

Podstawę żywienia koni powinny stanowić pasze objętościowe. Zwierzęta te w środowisku naturalnym spożywały duże ilości traw rosnących na pastwiskach, dlatego takie żywienie jest dla nich naturalne. Ze względu na zawartość składników odżywczych, pasze objętościowe dzieli się na wysoko, średnio i niskowartościowe. Dodatkowo w żywieniu konia należy wykorzystywać pasze treściwe. Ich zadaniem jest uzupełnienie niedoborów energetycznych, a także witamin i minerałów. Należy jednak pamiętać, by podawać je w małych porcjach, ponieważ mogą one obciążać układ trawienny konia. Obecnie na rynku można znaleźć gotowe mieszanki paszowe dopasowane do potrzeb różnych zwierząt.