Ile kosztuje utrzymanie konia?

Zakup konia to dopiero pierwszy wydatek związany z utrzymaniem tego zwierzęcia. Mimo że posiadanie własnego konia jest marzeniem wielu osób, to planując taką inwestycję, warto zastanowić się, czy będziemy w stanie pokrywać comiesięczny, niemały koszt związany z jego wyżywieniem, opłatami za stajnię, usługi weterynarza, kowala, a także zakupem akcesoriów czy środków do pielęgnacji. Ile kosztuje utrzymanie konia? Podpowiadamy.

Ile kosztuje żywienie konia?

Konie mają bardzo wrażliwy układ pokarmowy, dlatego nie mogą być karmione produktami niskiej jakości czy wyłącznie sianem. Jadłospis zwierzęcia różni się w zależności od jego wieku, aktywności fizycznej, wagi, a także przeznaczenia. W przypadku koni sportowych koszty związane z ich pożywieniem są zdecydowanie wyższe niż u koni hodowlanych.

Mimo że podstawą żywienia koni są pasze objętościowe, których zwierzę spożywa spore ilości wynoszące od 1 do 2 kg dziennie na 100 kg masy ciała, to nie są one w stanie dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dlatego około 20% pożywienia powinny stanowić produkty takie jak pasze treściwe czy musli dla koni. Ich zadaniem jest uzupełnienie diety zwierzaka we wszystkie niezbędne witaminy, minerały i makroelementy. Miesięczny koszt wyżywienia konia jest więc bardzo różny.

Ile kosztuje hotel dla koni?

Konie mogą przebywać w tzw. pensjonatach, czyli hotelach dla koni. Miesięczny koszt pobytu zwierzaka w takim miejscu zaczyna się już od 400 zł, jednak może sięgać nawet 3000 zł, w zależności od lokalizacji czy infrastruktury ośrodka. Niektóre z nich gwarantują zwierzakom odpowiednie wyżywienie czy opiekę weterynaryjną. W innych z kolei właściciel musi samodzielnie zająć się tymi kwestiami. Inną opcją jest wynajem boksu lub stajni u osoby prywatnej, co wiąże się zazwyczaj z kwotą kilkuset złotych. W takim przypadku jednak nie możemy liczyć na opiekę nad zwierzęciem, a więc karmienie go, sprzątanie czy wypuszczanie na padok, a także systematyczną zmianę ściółki w boksie.

Ile kosztuje pielęgnacja konia?

Co 4-6 tygodni konia musi odwiedzać kowal, który w przypadku klasycznego kucia inkasuje około 200 zł, a za dodatkowe czyszczenie ekstra 100-150 zł. Co 6 miesięcy koń musi być odrobaczany i szczepiony. Warto też regularnie konsultować jego stan zdrowia z weterynarzem. W zależności od wykonywanych badań taka wizyta co około pół roku może kosztować nas nawet 1000 zł. Musimy liczyć się również z tym, że w razie kontuzji lub choroby koszty leczenia konia mogą być wysokie.

Nie można więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje utrzymanie konia, ponieważ istnieje wiele czynników, które wpływają na taką cenę. Średnio jednak przyjmuje się, że miesięczny koszt utrzymania zwierzaka we własnej stajni to około 400-600 zł. W przypadku, kiedy korzystamy z usług pensjonatu dla koni, cena ta jest dużo wyższa.