Jak bawić się ze szczeniakiem w domu i na zewnątrz?

Zabawa ze szczeniakiem to wbrew pozorom jedna z najważniejszych umiejętności, jakie powinniśmy posiąść razem z naszym czworonożnym przyjacielem. W ten sposób zwierzak będzie mógł nie tylko pokonać swoje lęki, ale także lepiej poznać świat i nauczyć się nowych rzeczy. Z kolei my będziemy w stanie lepiej panować nad niepożądanymi zachowaniami i stworzyć fantastyczną relację z naszym psem. Jak prawidłowo bawić się ze szczeniakiem w domu oraz na zewnątrz?

Zabawa ze szczeniakiem – nauka szarpania

Zabawa szarpakiem to forma zabawy, która najlepiej wpisuje się w pierwotne instynkty psa i jednocześnie uczy go kontrolować emocje. Ważne jest jednak, by od samego początku nauczyć zwierzaka podstawowych zasad, jakie obowiązują w czasie wspólnego szarpania. Dzięki temu zabawa ze szczeniakiem będzie nie tylko przyjemnością, ale także przydatną w codziennym życiu umiejętnością.

Warto tego typu zabawy stosować w szczególności na zewnątrz. W domu może to być niebezpieczne, ze względu na śliskie podłogi czy nadmierne pobudzenie zwierzaka.

Aby nauczyć zwierzaka prawidłowej zabawy szarpakiem musimy nauczyć go rozróżniania komend „łap” oraz „puść”. Na początku możemy do tego wykorzystać dwie identyczne zabawki, by nauczyć szczeniaka wymiany. Po wydaniu hasła „puść” należy unieruchomić pierwszą zabawkę i poczekać aż zwierzak znudzi się i ją puści. Wtedy natychmiast nagradzamy go, pozwalając ponownie rozpocząć zabawę, wydając hasło „łap”.

Bardzo ważne jest zachowanie balansu pomiędzy wygrywaniem a przegrywaniem w taki sposób, by pies budował pewność siebie, jednocześnie nie wpadając we frustrację i nie nudząc się. Zabawa ze szczeniakiem ma za zadanie wzbudzić w nim chęć zdrowej rywalizacji, dlatego warto brać pod uwagę jego osobnicze cechy charakteru.

Zabawy węchowe – rozwiązanie na domową nudę

Kolejną ważną umiejętnością w życiu psa jest umiejętność wyciszenia się. Doskonale sprawdzają się w tym różnego rodzaju zabawy i gry węchowe, które możemy z powodzeniem stosować domu. Stymulują one najważniejszy zmysł psa, jakim jest węch, jednocześnie poprawiając skupienie i rozwijając psi umysł.

Na początku możemy wykorzystać maty węchowe lub inne proste zabawki umysłowe przeznaczone dla szczeniaka. Dobrym pomysłem są także zabawki węchowe DIY stworzone np. z wytłoczek po jajkach czy pudełek wypełnionych papierkami. Na wyższym poziomie zaawansowania możemy wprowadzić do zabaw domowych ze szczeniakiem elementy noseworku.

Z czasem, jeśli nasz szczeniak poczuje frajdę, jaka płynie z pracy węchowej, możemy przenieść zabawę również na zewnątrz, chowając różne przysmaki czy ucząc szczeniaka szukania różnych przedmiotów na ogrodzie. Jeśli chcemy dalej rozwijać te umiejętności, możemy śmiało zapisać się na zajęcia z noseworku lub tropienia.