Jakie zwierzę wybrać?

Posiadanie zwierzaka to marzenie wielu z nas. Jednak nie każdy wie jakie zwierzę będzie dla niego najlepsze. W wyborze powinniśmy wziąć pod uwagę czas jaki możemy poświęcić naszemu przyszłemu pupilowi. Ważnym aspektem są także finanse. Utrzymanie psa czy kota będzie droższe niż utrzymanie rybek. Jednak w drugim przypadku musimy sporo zainwestować w zakup akwarium i wyposażenia.

Jakie zwierzę wybrać?

Pies jest najczęściej wybierany jako zwierzątko domowe. Psy łatwo przywiązują się do swoich właścicieli, a także są przyjazne w stosunku do dzieci. Pojawienie się psa w naszym domu niewątpliwie wnosi wiele radości, jednak musimy liczyć się także z obowiązkami. Psa należy wyprowadzać 3-4 razy dziennie. Jeśli mamy dom z ogrodem, to wystarczy jeden bądź dwa spacery poza ogródek. Adopcja psa jest darmowa. W schroniskach czy różnego rodzaju fundacjach znajdziemy zarówno szczeniaki, jak i psy dorosłe. Tutaj raczej nie znajdziemy rasowego psa. Dlatego też jeśli zależy nam na konkretnej rasie, to dobrym wyborem jest kupno psa w hodowli. Pamiętajmy, żeby była to zarejestrowana hodowla. Dzięki temu mamy pewność, że psy są trzymane w dobrych warunkach. Pierwsze miesiące spędzone z psem to czas, w którym budujemy relację i ustalamy pewne granice. Warto już na początku określić co psu wolno, a czego nie. Jedni właściciele pozwalają psu spać w ich łóżku, a inni nie. Dzięki temu będzie nam się dobrze wspólnie żyło. Koszt utrzymania zależy od wielkości psa. Średnio jest to 100-200 złotych miesięcznie.

Koty są wybierane częściej przez osoby pracujące, które spędzają sporo czasu poza domem. W przeciwieństwie do psów, koty lepiej znoszą samotność, a także nie wymagają spacerów. Możemy mieć nawet kilka kotów, co pozwoli nam na obserwację zachowań zachodzących między nimi. Koty możemy kupić bądź adoptować. Koszt utrzymania kota nie jest duży. Z reguły kwota ta nie przekracza 100 złotych. Jako właściciele kotów musimy się liczyć z tym, że często będziemy musieli zmieniać meble. Koty uwielbiają wspinać się po meblach. Zwierzęta te lubią siedzieć np. na szafie, gdyż pozwala im to obserwować całe pomieszczenie z góry. Koty załatwiają się do kuwety, którą najlepiej umieścić w mało ruchliwej części domu. Dobrym miejscem na kuwetę jest przedpokój bądź łazienka.

Gryzonie i króliki to zwierzęta, które często kupujemy dzieciom. Musimy pamiętać o tym, że wszystkie gryzonie są zwierzętami stadnymi, dlatego też musimy mieć przynajmniej dwa osobniki tej samej płci. Wyjątkiem są chomiki, które są silnie terytorialne. Zarówno chomik syryjski, jak i dżungarski musi być trzymany w pojedynkę. W przeciwnym wypadku zwierzęta te walczyłyby ze sobą aż do śmierci słabszego osobnika. Gryzonie do zwierzęta, które wymagają klatki. Klatkę dobieramy do gatunku. Przykładowo dla szczurów minimalne wymiary klatki to 60×40×60 cm, a dla królików 100×50×40 cm. Oczywiście są to minimalne wymiary. Króliki, świnki morskie, szynszyle, koszatniczki czy szczury są naprawdę dużymi zwierzętami. Potrzebują zatem sporego lokum, a także codziennej dawki ruchu poza klatką. Klatka dla zwierzaków powinna stać w miejscu bez przeciągu i w miejscu nienasłonecznionym. Utrzymanie miesięczne gryzoni nie jest duże, z reguły jest to 50-100 złotych. Najwięcej wydamy na wyprawkę, w której skład wchodzi karma, klatka, miski, poidełko, paśnik, domek, podłoże do klatki, przysmaki, suszone zioła i siano.

Akwarystyka to dość popularne hobby w naszym kraju. Wiele osób decyduje się na posiadanie rybek czy krewetek. Koszty utrzymania akwarium nie są duże. Jedynie rachunki za wodę czy prąd mogą nieznacznie wzrosnąć. Do tego musimy doliczyć pokarm dla rybek bądź krewetek, jednak nie jest on drogi. Rybki kupimy już za kilka złotych za sztukę. Tak naprawdę najwięcej wydamy na początku. Akwarium może kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od wielkości zbiornika. Wielkość akwarium wpływa na to jakie gatunki możemy w nim trzymać. W małych akwariach dobrze czują się rybki dorastające do 3-4 cm długości, a także krewetki. W większych zbiornikach mamy szeroki wybór zwierząt akwariowych. Wystrój akwarium dostosowujemy do gatunków ryb, które chcemy w nim trzymać. Opieka nad akwarium nie zajmuje dużo czasu, a wolne chwile możemy spędzać na obserwowaniu pływających rybek